top of page

Jak správně navrhnout osvětlení kuchyně?

Kuchyně s jídelnou představují srdce každé domácnosti a pro zajištění příjemného a bezpečného prostředí je klíčové investovat do vhodného osvětlení. Jak tedy správně vybrat osvětlení do kuchyně?


Zvažte styl kuchyně a prozkoumejte různé typy svítidel. Důležité je rozsvítit pracovní plochu, prostor nad jídelním stolem a zvážit centrální osvětlení.


Jak správně navrhnout osvětlení v kuchyni a jídelně?


V případech, kdy je kuchyně součástí komplexního obývacího prostoru, například kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem, je důležité věnovat pozornost nejen elektrické instalaci pro spotřebiče, ale také návrhu osvětlení. Mnohé projekty se často omezují na základní elektrickou instalaci, obsahující jeden okruh pro osvětlení kuchyně a jídelny a jeden okruh pro obývací pokoj.


Příkladem je zde zjednodušený elektro-projekt osvětlení kuchyně, který zahrnuje pouze dva okruhy osvětlení: jeden pro kuchyňskou linku a jeden pro obývací pokoj. I když projekt odpovídá normám, často nesplňuje potřeby zákazníků. Osvětlení kuchyňské linky bývá často součástí dodávky kuchyně, a proto není zahrnuto v elektro projektu.Kolik tedy světelných okruhů připravit v kuchyni, jídelně a obývacím pokoji?


Při návrhu elektroinstalace osvětlení pro společný prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje je důležité nezapomenout na vaše potřeby.


Pro optimální uživatelský komfort doporučujeme zahrnout do projektu elektroinstalace osvětlení pro společný prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje následující okruhy:


  1. Osvětlení kuchyňské linky (pracovní osvětlení).

  2. Osvětlení prostoru kuchyně (pracovní osvětlení).

  3. Osvětlení varného ostrůvku (pracovní osvětlení).

  4. Nepřímé osvětlení LED páskem v sádrokartonové kapse (pro plné plošné osvětlení místnosti).

  5. Lustr u pohovky (dekorativní osvětlení pro večerní atmosféru).

  6. Bodová svítidla na liště (osvětlení jídelního stolu a zdůraznění dekorací na stěnách).

  7. Stojací lampa na čtení v křesle.

  8. Dekorativní stojací lampa (pro vytvoření atmosféry).

I když se může zdát, že osm okruhů je hodně, v praxi tato variabilita poskytuje uživatelsky příjemné a funkční osvětlení pro všechny potřebné situace, včetně vaření a stolování v kuchyni, a také plné plošné a intenzivní osvětlení v obývacím pokoji. Výběr okruhů by měl být konkrétní a uživatel by měl mít jasnou představu o uspořádání interiéru, aby se předešlo následnému upravování elektroinstalace po dokončení omítek a sádrokartonů. Rovněž není efektivní vytvořit více vývodů pro osvětlení a pak se rozhodovat, jak je využít.

Comments


bottom of page